İmar Planları İle İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

|

 Keşan İlave İmar ve Revizyon İmar Planlarıyla ilgili halka açık bilgilendirme toplantılarının ilki  16 Ağustos 2017 Çarşamba günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediyesi’nin Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’ndeki Konferans ve Tiyatro Salonu’nda saat 13.00’de başlayan toplantıya; Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, MHP Keşan İlçe Başkanı Erkan Gege, Keşan Belediye Meclis Üyesi Harun Komanlı,  söz konusu plan ihalesini alan Ankara İmar Planlama Harita Kentsel Dönüşüm Şirketi’nden Şehir Plancısı Okan Erkılıç, İlbank Şehir Plancısı Birgül Ekşi, Keşan Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Sebahattin Eren, İmar ve Şehircilik 

Müdürlüğü’nden Şehir Plancısı Güliz Uslu Ergenler ile vatandaşlar katıldı.

 
Toplantıda ilk olarak konuşan Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, toplantıya katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi. “ 1984 yılından bu yana geçerli olan Keşan İmar Planlarını değiştirmek için çalışmalara başladık. Trakya genelinde Ergene Çevre Düzeni Planı 2010 yılı sonunda Trakya’daki 3ilin il genel meclislerinde ve belediye meclislerinde 1/25.000’lik planlar onaylanana kadar bizim plan yapma, plan tadilatı yapma haklarımız dondurulmuştu. Dolayısıyla 2010 yılından sonra biz bu hazırlıklara başladık. Bir şehrin planlarını yapmak için mevzuatlar gereği en azından 16 ile 20 kurum arasından plan görüşü alınıyor. Bu planlar tamamlandıktan sonra geçen ay meclisimizde görüştük ve mecliste onaylandı. Şu anda da devletin yasal mevzuatı içersinde 1 aylık bir askı süreci var. Şuna emin olun biz yaptığımız her şeyde açık ve şeffaf olmak isteriz. Keşan hepimizin şehri. Burada imar planlarını özel firmalara vermekten imtina ettik. İş mülkiyet olunca, mülkiyette dostluk arkadaşlık olmaz dedik. Devlet ciddiyeti olsun dedik. İller Bankası kanalıyla bu işi yapmaya niyetlendik ve buraya kadar geldik. Şimdi 1 aylık askı süreci içersinde itiraz süresi var. Sonuçta Allah yapısı değil bunlar. İnsanoğlunun yaptığı herşey de hatalar olabilir. Bunu düşünerek de devlet mevzuat içersinde teknik elemanların göremediği bazı şeyler olabilir diye bir itgiraz süreci koymuş. Vatandaş görsün varsa itirazları olsun. Düzeltilebilecek şeyler olabilir. Bu süreci şu anda yaşıyoruz. Kafanıza takılacak olan kendi mülklerinizle ilgili, bölgenizde mahallenizde hatta Keşan’ın bütünü ile ilgili planlarda varsa eleştirileriniz veya kafanıza takılan şeyler varsa ki, hepimizin farklı meslekleri var. Teknik heyete tavsiyem planlarınızı vatandaşlarımıza teknik terimlere boğmadan anlayabileceği şekilde anlatmaya çalışmaları. Bir beklentiniz vardı 5-6 senedir, meclis toplantılarında izah ettim. 4 bin dönüm bir alanı yeni imara açtık. Benim de içimden geçen düz ara kat artırımı yapayım. Ben teknik olarak her şeyi bilemem. Bu işler teknik işlerdir. Vatandaşımıza arkadaşlarımız anlayabileceği dilden planları anlatsınlar. Kötü niyetli olsanız bile vatandaşımıza art niyetli davranamayız. Yasa ve imar kanununa göre uygulamalar yapılmıştır. Sizleri temin ederim kasıtlı hiçbir şey göremezsiniz. Devletin yasaları var, imar yasaları var, imar yönetmeliği var. Hatalarımız varsa eyvallah. Hiç hata yoktur diyemem. İnsanoğlu kusurludur. Kusursuz olan yaradandır. Önemli olan en az hatayla bu işi yapmaktır. Hepinize saygılarımı sunuyor ve imar planlarımızın hayırlı olmasını diliyorum. Bir programa katılacak olmam nedeniyle sizi teknik heyetle baş başa bırakıyorum. “ diyerek toplantıdan ayrıldı.

Daha sonra teknik ekip tarafından vatandaşlara yapılan imar planı çalışmalarıyla ilgili bilgi aktarıldı.

Toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi.

İmar Planları bilgilendirme toplantısının ikincisi 17 Ağustos 2017 Perşembe günü saat 13.00’te Keşan Belediyesi’nin Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi’ndeki Konferans ve Tiyatro Salonu’nda bir kez daha gerçekleştirilecek.

|