KATI ATIK BERTARAF VE DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSİ

|

Keşan Belediyesi’nin de dahil olduğu ve aynı zamanda başkanlığını da yürüttüğü GÜNEKAB (Güney Edirne Katı Atık Birliği) tarafından Keşan’ın Paşayiğit Mahallesi’nde, 160.400 m2’lik alanda 2.400.000 TL’si hibe, toplamda 5.863.420 TL’ye mal olan Edirne’deki ilk Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi de önümüzdeki birkaç gün içinde faaliyete başlayacak. Bu tesisle birlikte Güney Edirne’de vahşi çöp depolamasından modern şehirciliğin gereği olan düzenli depolamaya geçilecek.

Bölgede artık eskiden olduğu gibi çöplerin bir yere atılıp bırakılmayacağını, modern bir fabrika görüntüsünde toplanacağını belirten Keşan Belediye Başkanı ve GÜNEKAB Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan“Gururla söylüyoruz, projemiz Edirne içinde hayata geçen ilk proje olacak. Trakya’da örnek bir proje yapıyoruz. 1981 yılından beri Keşan’ın çöpleri, Keşan’ın doğusunda, toplu konut alanlarının yakınındaki bir bölgede toplanmaya çalışılıyordu. Şimdi yerleşim yerlerine çok yakın olan bu yer o zamanlar yerleşim yerlerine uzaktı. Göreve ilk geldiğimizde çevreyi ne kadar hoyratça, kuralsızca ve fütursuzca kullandığımızı gördük. Problemin çözümünde sadece Keşan değil Edirne’nin güneyini Keşan-İpsala-Enez ilçelerini bir bütün olarak düşündük. Bölgemize liderlik ettik. Güney Edirne Katı Atık Birliği adında bölge birliği kurduk. Keşan Belediyesi olarak da bu birliğin başkanlığını üstlendik. Modern bir çöp bertaraf tesisini yapmaya başladık. Bu alandaki tesisler için 2.400.000 TL Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan hibe para aldık.” dedi.

Lafta hep çevreciyiz ama pratikte çevrecilik bizim yaptığımız gibi olur

Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nin işletim ihalesinin 4 Ocak 2016’da gerçekleştirildiğini ve işletim ihalesini kazanan firma ile 12 Şubat 2016’da sözleşmeyi imzaladıklarını belirten Başkan Özcan, şunları söyledi: “Çevre denince herkes çevreci ancak günlük hayat pratiğinde çevre çoğu kişinin umurunda değil. İl Mahalli Çevre Kurulu’ndan Keşan-Enez arasında Çelebi Köyü’ndeki maliye arazisini aktarma istasyonu yapmak için talep ettik. Ama uzak bir köyün su kaynağı nedeniyle bize sürekli zorluklar çıkarıldı. Son dönemde bu yerden umudumuzu kestik. Şimdi Birlik eliyle o bölgeye yakın özel bir alanı satın almayı ve işi sonlandırmayı düşünüyoruz. Bu arada kırsaldaki köylerimiz de İl Özel İdaresi vasıtasıyla Birliğimize üye oldu. Aktarma istasyonunun amacı; uzak yerlerdeki bölgelerimizden, ortak noktadaki alanda bulunacak TIR’a depolama yapılması ve TIR’ın belli periyotlarla Keşan’daki ana depolama merkezine içindeki atıkları boşaltmasıdır. Çünkü direkt olarak Enez’den Paşayiğit’teki tesise atık göndermek ekonomik olmazdı. Aktarma istasyonunda çöpler yere hiçbir şekilde dökülmeyecek. Sızan su dahi toplanacak ve atık su arıtma tesisine gönderilecek. Çevreci olduğunu söyleyenlerin yerleşim yerlerini de görüyoruz. Gübreler, tarım ilaçları hep gelişigüzel atılıyor! Lafta hep çevreciyiz ama pratikte çevrecilik bizim yaptığımız gibi olur.”

Mehmet Özcan, 11 yıllık emeğin sonuçlarını aldıkları günlerin gelmesinden büyük bir gurur duyduklarını da dile getirdi.

Özcan, şöyle konuştu: Bölge başkanları ve insanları olarak birbirimize güvendik, moralimizin bozulduğu zamanlar oldu ama umudumuzu hiç kaybetmedik. Zor süreçten, geçtik, sabrettik, hibe para da aldık ve işi sonlandırdık.”

Mehmet Özcan, 4 Ocak 2016’da yapılan işletme ihalesinde 2 yıllık süre için en düşük teklifi 2 milyon 460 bin TL +KDV ile Atık Çevre Teknolojileri A.Ş.’nin verdiğini ve ihaleyi kazandığını dile getirdi.

Özcan, bu tesisle birlikte Güney Edirne’de vahşi çöp depolamasından modern şehirciliğin gereği olan düzenli depolamaya geçileceğini aktardı.

|