KEDAK’TAN ÖĞRENCİLERE DEPREM EĞİTİMİ

|

             KEDAK’tan öğrencilere deprem eğitimi

             KEDAK (Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği), 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle,        7 Mart 2018 Çarşamba günü, ilkokul öğrencilerine yönelik deprem eğitimi verdi.

            Eğitimler; Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi'ndeki Konferans ve Tiyatro Salonu'nda verildi ve 11.00 ve 13.30 saatlerinde ilkokul öğrencilerine yönelik gerçekleştirildi.

           Etkinlikte konuşan KEDAK Yönetim Kurulu Başkanı ve Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan, öğrencilere depremle ilgili yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi.

          Aktan, eğitimlerde KEDAK'ın 6 Ocak 2015 tarihinde, deprem ve diğer afetlerde kazazedeleri kurtarma ve deprem ve afet bilinci oluşturma amacıyla kurulduğunu dile getirdi.

          Cengizhan Aktan, eğitimin deprem öncesi, anı ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili olduğunu ifade etti.

          Yaşadığımız bölgenin 1 ve 2. derece deprem bölgesi olduğunu belirten Cengizhan Aktan, çoğumuz hissetmese bile her an düşük şiddetli depremler yaşandığını bildirdi.

         Aktan, deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenlerin bilinmesinin deprem anında hayati önem taşıdığını ve çok önemli olduğunu ifade etti.

        Cengizhan Aktan, “Depreme karşı sürekli hazırlıklı olmalı ve önlem almalıyız. Asıl korkulması gereken binalar ve içerisindeki eşyalarımız.” dedi.

        Etkinlikte daha sonra ilkokul öğrencilerine, Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Merkezi’nden depremle ilgili temin edilen çizgi film ve tsunamiyle ilgili video görselleriyle öğrencilere deprem bilinci kazandırıldı.

|