Keşan Belediyesi’ni Cengizhan Aktan temsil etti

|

 “Ressamın Yolu” projesinin kapanış Festivali, İvaylovgrad’da gerçekleştirildi

Avrupa Birliği (AB) destekli "Ressamın Yolu" projesi, Bulgaristan'ın güneydoğusunda bulunan İvaylovgrad şehri yakınlarındaki Villa Armera Antik Trakya Kültür Müzesi'nde düzenlenen kültür sanat festivaliyle sona erdi.
AB'nin Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi Programı kapsamında Bulgaristan Sosyal Kalkınma ve Entegrasyon İçin Sivil Girişim Derneği (GIORI) ile Keşan’ın Çamlıca Köyü Muhtarlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan festivale, Çamlıca Köyü Muhtarı Arif Büyükyatıkçı, Proje Koordinatörü Tahir Demirel, Çamlıca eski Belediye Başkanı Halil Büyükyatıkçı’nın yanısıra, resmi konuk olarak davet edilen Keşan Belediye Başkanlığı adına Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan da katıldı.

"Ressamın Yolu" adlı karma resim ve fotoğraf sergisinin açılışının gerçekleştirildiği festivalin açış konuşmasını yapan İvaylovgrad Belediye Başkanı Diana Ovçarova, "Türk ortaklarımızın katılımıyla yapılan bu eşsiz etkinlik şehrimize sıcaklık, temizlik ve aydınlık getirmiştir." dedi.

Haskovo Vali Yardımcısı Stevka Zdravkova da projeye katkı sağlayan tarafların gerçekleştirdikleri etkinlikler ve yaptıkları sanat eserleriyle iki ülke arasında bir "dostluk yolu" kurduklarını vurguladı.


Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Cengizhan Aktan da, Ivaylovgrad halkına Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’ın selamlarını ileterek başladığı konuşmasında, Keşan Belediyesi olarak, dost ve komşu ülke Bulgaristan ile bu tür sınır ötesi işbirliği programlarının dostlukla, güzellikle gerçekleştirilmesi için her zaman hazır olduklarını vurguladı. Aktan, projenin her iki ülkedeki partnerlerini de kutladı.

Konuşmaların ardından, Ivaylovgrad Belediye Başkanı Diana Ovçarova tarafından Aktan’a bir anı klasörü armağan edildi. Cengizhan Aktan da, Başkan Ovçarova ile Vali Yardımcısı Stevka Zdravkova’ya, Keşan’ı simgeleyen seramik değirmen ile birer tepsi baklava hediye etti.

AA Sofya Temsilcisi Ivo Radoykov’un yaptığı röportajlarda konuşan Proje Koordinatörü Tahir Demirel, projede bugüne kadar neler yapıldığını anlatırken, projenin Türkiye ortağı olan Çamlıca Köyünün Muhtarı Arif Büyükyatıkçı ise Türkiye'de ilk defa bir köy muhtarlığının AB Sınırötesi İşbirliği Projesi elde ettiğini vurgulayarak, bundan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

Büyükyatıkçı, projenin başarıyla tamamlanmasının gururunu yaşadıklarını dile getirerek, "İnşallah bunun proje koordinatörlerimiz ile beraber önümüzdeki yıllarda da devam etmesini istiyoruz." dedi.

Keşan'ın Çamlıca yöresine ait Kara Nine efsanesini araştıran, yeniden hikayelendirerek tiyatrolaştıran gazeteci-yazar Billur Ocak da AB projesi sayesinde iki ülkenin kültürel değerlerini daha yakından tanıma şansı elde ettiklerini belirterek, "Kara Nine, Keşan'ın Çamlıca köyüne özgü bir efsane. Yıllardan beri çocukluğumuzda yaşlılardan dinlediğimiz hikayeleri derleyerek kendi adıma efsaneyi tekrar gün yüzüne çıkarıp bugünlerde çocuklarımıza, gelecek nesillere aktarmak istedik." ifadesini kullandı.

Kara Nine tablosunun ressamı Şule Küçükoğlu ise projenin sözlü halk edebiyatında unutulmaya yüz tutmuş Kara Nine hikayesinin hem tuvale hem de sahneye aynı anda taşınmasına vesile olduğunu aktardı ve bundan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Bulgaristan ile Türkiye arasında doğa, tarih ve kültürel özelliklerin tanıtımını sürdüreceklerin anlatan GIORI Derneği Yöneticisi Kremena Kyoseva, "Son bir yılda kültür ve sanat ile köprü kurabileceğimizi kanıtladık. Bugün kapanışını yaptığımız proje dostluk kurmak için dilin bariyer olmadığını gösterdi. Projemiz, Bulgaristan-Türkiye sınırının ayırıcı değil, birleştirici bir çizgi olduğunu gösterdi." ifadesini kullandı.

Projeye her iki ülkeden toplam 8 ressam ve 6 fotoğraf sanatçısı katıldı. Bulgar ve Türk sanatçıların iki ülkeyi anlatan tablo ve fotoğrafları daha önce de Edirne, İstanbul, Sofya ve Hasköy'de sergilendi.

|