KEŞAN BELEDİYESİ, ESNAF VE VATANDAŞ ODAKLI PROJELERİYLE GÖZ DOLDURUYOR

|

KEŞAN BELEDİYESİ, ESNAF VE VATANDAŞ

ODAKLI PROJELERİYLE GÖZ DOLDURUYOR

Trakya’nın hizmet ve projeler bakımından en aktif ve yenilikçi belediyelerinin başında gelen, söz verip de yerine getirdiği öncü projelerle her kesimin takdirini kazanan, bölgedeki İl belediyelerini bile yerinde ve akılcı çalışmalarıyla geride bırakan Keşan Belediyesi; esnaf ile vatandaş odaklı ve çevreye duyarlı projeleri ile göz doldurmaya devam ediyor. Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan önderliğinde yapmayı planladığı Yeni Terminal Binası ve Meydan projeleriyle de önümüzdeki dönemlerde yine adından sıkça söz ettirecek.

               

               

Keşan Belediyesi’nin  şehrin ortasında; yaşayan, gelişen ve üreten bir alan yaratma amacıyla projelendirdiği, belediye tarihine altın harflerle geçen, bölgenin yüz akı projesi ve Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’ın “Esnaf AVM” olarak doğru bir nitelendirme yaptığı Çok Amaçlı Pazar Yeri Kompleksi'nde çalışmalar son aşamaya geldi ve tesisin bahar aylarındaki açılışına hazırlanılıyor.

TİCARİ HAYAT, YEREL ESNAFLA HAREKETLENDİRİLECEK

Trakya'da İller Bankası'ndan alınan 30 milyon TL’lik kredi ile en büyük kredi miktarına sahip örnek projeyle; şehir dışında yer alan AVM'ler nedeniyle şehir içinde zorlaşan ticari hayatı, yerel esnafla hareketlendirmek amaçlanıyor.

%97 seviyesine gelen ve son kalan küçük düzenlemelerden sonra tamamen bitecek 50 bin 935 m2’lik inşaat alanlı projede; belediye hizmet binasının yanı sıra;  840 tezgahlık pazaryeri, 296 adet dükkan ve ofis, 560 kişilik sinema, tiyatro ve konferans salonu olarak kullanılabilecek çok amaçlı salon, cep sinemaları, 740 araçlık yer altı otoparkı, kafeterya ve çay bahçeleri de bulunuyor. Belediye tarafından yapılan proje sadece pazaryeri projesi değil içindeki küçük esnafa ait iş yerleri ile aynı zamanda Esnaf AVM niteliğinde olacak.

TRAKYA’DA BELEDİYE ELİ İLE YAPILAN EN BÜYÜK PROJE

Trakya'da  belediye eli ile yapılan en büyük proje unvanını da elinde bulunduran projenin son dönemecine gelindiği için çok mutlu olduğunu ve şehri adına gururlandığını belirten Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, projeyle ilgili şunları söyledi: “Mevcut pazaryeri alanımız Keşan’ın cumartesi günleri gerçekleştirilen pazarını artık hem esnaf kapasitesi hem de vatandaş yoğunluğu açısından karşılayamaz duruma gelmişti. Belediye olarak hem esnaflarımızla hem de sivil toplum örgütleriyle, bölgenin ihtiyacına cevap verebilecek aynı zamanda niteliği taşıyan bir kompleks oluşturmamız gerektiği konusunda uzlaşıya vardık. Bölgede var olan iş yerleri için yumuşak bir geçiş yapıldı. Esnafımızın hiçbirini mağdur etmeden iki ayrı yerde belediye olarak yeni yerler hazırladık. Pazarda tezgah açan cumartesi esnafına da yine aynı bölgeye çok yakın yerde yeni yerler gösterdik.”

                DAHA GÜVENLİ VE KEYİFLİ ALIŞVERİŞ DÖNEMİ BAŞLAYACAK  

                Vatandaşın ve pazar esnafının; yağmur, soğuk, güneş gibi olumsuz iklim koşullarından etkilenmeyeceği, tozun toprağın, çamurun olmadığı daha sağlıklı ve güvenli bir alışveriş ortamında alışveriş yapılmasına imkanın yarattıkları bir projenin çok kısa zaman sonra faaliyete geçeceğinin altını çizen Başkan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kompleksimizde; sağlıklı, denetimli, güvenli bir ortamda daha keyifli pazar alışverişi yapılabilecek. Hem esnaf hem de vatandaşın yaşadığı sıkıntılar ortadan kalkacak. Sadece haftanın bir günü değil haftanın her günü alışveriş, ticaret ve sosyal hayatın yaşandığı bir alan yaratıyoruz.”

                Mehmet Özcan, başta yeni belediye hizmet binası olmak üzere kompleksin iç düzenlemesinde daha önce bu tarz büyük AVM projelerinde de görev alan iç mimarlar ile de görüşmeler yaptıklarını, kısa zaman sonra tesisin; yaşayan, gelişen ve üreten bir yer haline geleceğini söyledi.

                Özcan, tesisin bahar aylarındaki açılışı için hazırlıkların devam ettiğini bildirdi.

|