Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nın 1. oturumu gerçekleştirildi

|

 Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nın 1. oturumu gerçekleştirildi

 

                Keşan Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı’nın 1. Oturumu 5 Nisan 2018 Perşembe günü gerçekleştirildi.

                Saat 17.00’de başlayan, Keşan Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan toplantı, Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan başkanlığında yapıldı.

Toplantı, CHP’li Meclis Üyesi Ender Mağden’in oybirliği ile izinli sayılmasıyla ve gündeme; Bayındırlık ve İmar Komisyonu’ndan gelen maddeler ile Bulgaristan ile sınır ötesi işbirliğinde bulunulması için Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’a yetki talebini içeren maddelerin ilave edilmesiyle başladı.

Toplantıda daha sonra Encümen Üye seçimine geçildi. CHP Grubu Ercan Ersoylu ve Nurgül Yıldırım’ı AK Parti Grubu da Yılmaz Değer ve Mustafa Serbes’i önerdi. Yapılan seçim sonrası 16’şar oy alan Ercan Ersoylu ve Nurgül Yıldırım Encümen üyeliklerine seçildi. Toplantı, Plan ve Bütçe Komisyon Üye seçimiyle sürdü. CHP Grubu; Yılmaz Başol, Yeşim Selimoğlu ve Nilüfer Erk Oğuz’u önerirken AK Parti Grubu ise Tolga Saltık ve Mustafa Serbes’i önerdi. Yapılan seçim sonrası 16’şar oy alan Yılmaz Başol, Yeşim Selimoğlu, Nilüfer Erk Oğuz ile 8’er oy alan Tolga Saltık ve Mustafa Serbes seçildi.

Toplantıda daha sonra Bayındırlık ve İmar Komisyonu üye seçimine geçildi. Bu komisyona CHP Grubu, Mitat Beyazoğlu, Bayram Şeker, Feridun Tümer’i, AK Parti Grubu da Mehmet Demirci ile Tarık Uysal’ı önerdi. Yapılan seçim sonrası Bayındırlık ve İmar Komisyonu’na 16’şar oy alan Mitat Beyazoğlu, Bayram Şeker, Feridun Tümer ile 8’er oy alan Mehmet Demirci ile Tarık Uysal seçildi.

Meclis toplantısı Disiplin Komisyonu üye seçimi ile sürdü. CHP Grubu bu komisyona Neval Karaatlı ile Harun Komanlı’yı, AK Parti Grubu ise Talat Yayagaç ile Murat Arhatır’ı önerdi. Yapılan seçim sonrası bu komisyona 16’şar oy alan Neval Karaatlı ile Harun Komanlı seçildi.

Toplantıda daha sonra Trafik Komisyonu üye seçimine geçildi. CHP Grubu bu komisyona aday olarak Şeref Uvacıklı, İbrahim Dinç ve Bayram Şeker’i önerdi. AK Parti Grubu ise bu komisyona Talat Yayagaç ve Murat Arhatır’ı önerdi. Yapılan seçim sonrası 16 şar oy olan Şeref Uvacıklı, İbrahim Dinç ve Bayram Şeker ile 8’er oy alan Talat Yayagaç ve Murat Arhatır Trafik Komisyonu’na seçilmiş oldu. Seçim maddelerinde İyi Parti Temsilcisi Süleyman Eren aday göstermedi ve boş oy kullandı.

Meclis daha sonra Belediyeye ait Mezbahanın bakımının yapılması maddesi ile sürdü. Madde hakkında bilgi veren Başkan Özcan, iyi çalışan bir mezbahaya sahip olunduğunu, kapasite artışlarını içeren düzenlemelerin yapılması gerektiğini anlattı. Mehmet Özcan, bu artışların bedelinin işletmeci Keşan Ticaret Borsası tarafından yapılacağını sonrasında mahsuplaşılacağını belirtti. Madde oybirliği ile kabul edildi. Toplantı İçme ve Kullanma Amaçlı Sondaj Kuyuları Açım ve Yapım İşi için İller Bankası A.Ş.’den kredi alınması maddesi ile devam etti. Keşan’ın gelecek su planlaması ile ilgili çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Özcan, bu nedenle krediye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi. Toplantı, belediyeye ait Asri Mezarlıkta Defin işlemlerinin görüşülmesi ile sürdü. Konu hakkında bilgi veren Başkan Özcan, Asri Mezarlık’ta da ölüm anında herhangi bir ücret alınmadan mezar yeri verilmesini düşündüklerini bildirdi. Oylamaya sunulan madde oy çokluğu ile kabul edildi. Toplantı S.S. 129 Nolu Paşayiğitliler Minibüs Midibüs Otobüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin ücret tarifesinde düzenleme yapılması maddesi ile devam etti. Sekretarya hatasından dolayı öğrenci ücreti için belirlenen 2,25 TL’nin 2,50 TL’ye çıkarılmasının gerekliliğini anlattı. Madde oy birliği ile kabul edildi. Toplantıda faaliyet ve denetim komisyonu raporları ikinci oturuma bırakıldı.

Toplantıda daha sonra İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen evraklar görüşüldü. İlk olarak komisyonun görüşü doğrultusunda 2 etapta gelen revizyon imar planlarına yapılan itirazların reddine oybirliği ile karar verildi.

Yine İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen ve plan notuna ilişkin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yeniden düzenleme yapılması isteğini içeren maddenin ise oy birliği ile Mayıs Meclis Toplantısı’nda görüşülmesine karar verildi. Toplantıda daha sonra gündeme ilave edilen ve İmar Planının ‘Ağaç Dikilmesi’ Hakkındaki Plan Notuna ilişkin konu görüşüldü. Yeni yapılacak inşaatlarda her 50 m2 için 30 TL bedelli bölge vasıflarına uygun bir ağaç dikilmesi oybirliği ile kabul edildi.

Toplantıda daha sonra GAZDAŞ Firması’nın Siğilli bölgesinde basınç düşürme ünitelerinin nazım imar planlarına işlenmesi konusu komisyonun da olumlu görüşü doğrultusunda oybirliği ile kabul edildi. Toplantıda daha sonra Keşan’a yapılacak Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ile ilgili konu ele alındı. Toplantıda bilgi veren Özcan, belirlenen yerin idari tesis alanında kaldığını, bunun sağlık tesis alanına dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. Maddenin bu bölümü oy birliği Bayındırlık İmar komisyonuna havale edildi. Belirlenen yerin hemen arkasında eğitici sağlık hizmetlerinin verileceği toplum sağlığı merkezi yapılmasının planlandığını belirten Başkan Özcan, maksadına uygun kullanılmak kaydıyla Sağlık Bakanlığı’na tahsis etmeyi planladıklarını anlattı. Tahsis oybirliği ile karar verildi.

Toplantı Bulgaristan’ın İvaylovgrad Belediyesi ile Avrupa Birliği Projesi kapsamında işbirliği yapılması konusunun ele alınması ile sürdü. Madde hakkında bilgi veren CHP Grubu Sözcüsü Cengizhan Aktan, Yeni Mahalle’de macera parkı kurulmasını amaçlayan proje ile ilgili Keşan’a 230 bin Euro’luk bütçe ayrıldığını bu kapsamda Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan’a işlemleri yürütmek için yetki verilmesi gerektiğini bildirdi. Söz konusu yetki oybirliği ile verildi.

Toplantıda son olarak sonra imar değişikliklerini içeren vatandaş talepleri ile Mayıs Meclis toplantısında görüşülmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na oybirliği ile havale edildi.

Toplantıyı kapatan Başkan Özcan, verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti ve alınan kararların Keşan’a hayırlı olmasını diledi.

Nisan Ayı Meclis Toplantısı’nın 2. Oturumu 9 Nisan 2018 Pazartesi günü gerçekleştirilecek ve saat 17.00’de başlayacak.

|