Özcan’dan 1 Eylül Dünya Barış Günü açıklaması…

|

 Özcan’dan 1 Eylül Dünya Barış Günü açıklaması…

 

                Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yayımladı ve bütün insanların barış içinde yaşamasının mümkün olduğunu söyledi.

 

 

                1 Eylül 1939 tarihinde Nazilerin Polonya'yı işgaliyle başlayan, ardında milyonlarca ölü, yaralı ve yıllarca dinmeyen acı ve gözyaşı bırakarak 1945 Mayıs’ında son bulan insanlık tarihinin en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı 1 Eylül’ün Dünya Barış Günü olarak kabul edildiğini belirten Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, bunca çabaya karşın dünyanın dört bir yanında akan kanın devam ettiğini, aradan geçen sürede savaşların bitmediğini, dolayısıyla barış özleminin bir tür türlü son bulmadığını belirtti.

               

                Mehmet Özcan, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle yayımladığı mesajında şunları aktardı: “İnsanlığın barış mücadelesi, barış özlemi maalesef bunca çekilen acılara karşın dinmedi ve hiç sona ermedi. Bugün birçok masum insan savaşlarda hayatını kaybetmektedir. Oysa bütün insanların barış içinde yaşaması mümkündür. Barış, birbirinden farklı kimliklerin, grupların, toplumsal birimlerin ve ulusların en uyumlu biçimde bir arada yaşamalarının, insan hak ve özgürlüklerine dayalı ortak değerler üzerinde farklılıklarını koruyarak ve zenginleştirerek gelişmelerinin, yoksulluk ve sefaletin giderilerek eşitliğe doğru atılan adımın adıdır. Gün Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesine sıkı sıkıya bağlanarak gelecek kuşaklara daha mutlu,  daha huzurlu, daha yaşanılabilir savaşsız bir dünya bırakmak için mücadele günüdür. Bu konuda herkesin üstüne düşen görev ve sorumluluğun bilinciyle hareket etmesi gerektiğine inanıyor ve tüm halkımızın 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyorum.”

 

|