YAYLA ATIKSU ARITMA TESİSİ

|

 

Keşan Belediyesi, birçok belediyenin gelir getirici olmaması nedeniyle tercih etmediği ancak çevre sağlığı ve şehirleşmenin en temel kurallarından biri olan atık su arıtma tesisi projelerinde de bölgeye örnek olacak nitelikte çalışmalar yürütüyor.  Yayla Sahili’ndeki Atıksu Arıtma Tesisi’nde de çalışmalar son aşamaya geldi ve suyun deneme salımlarından olumlu sonuçlar alındı.

Tesiste, bölgedeki atık suların dünya standartlarına uygun olarak arıtılacağını ve tekrar sulamaya verilerek geriye dönüşümünün sağlanacağını ifade eden Başkan Özcan“Bu proje ile Yayla Sahilimizin geleceğine çok önemli dokunuş yapılacak. Tesiste günde 3 bin 250 m3 atık su arıtılacak. Böylece daha temiz bir çevreye ve denize kavuşmuş olacağız. Klasik bilinen biyolojik arıtmalardan farklı olacak bu tesisimizde sistem tamamen elektroflokülasyon yöntemi denen elektrik sistemine dayalı olacak. Sadece 340 m2’lik binanın içersinde su arıtılacak ve bina dışında arıtma tesisiyle ilgili herhangi bir yapı veya ekipman olmayacak.” dedi.

Yayla Sahili’nde yazlığı olan vatandaşların herhangi bir gürültü, koku ve görüntü kirliliğine maruz kalmayacağına vurgu yapan Özcan“Yayla;  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yasal mevzuatı çerçevesinde arıtılmış suya kavuşacak bir sahil yerleşim yeri olacak.” şeklinde konuştu.

|